Õhtusest jalutuskäigust aga selline leid. Üks pihlakatest, mis annab varju turbapeenrale, on paari päevaga otsustanud kasvatada endale sellise seenemiku või päkapiku.
Suviselt kelmika kübara varju



Kaelus-vaigulill on uhke võimsakasvuline lill, kes sunnib end alati alt üles vaatama. Tal on suured, munajad, umbes 35 cm pikkused ja 15 cm laiused lehed, mis siledatele vartele vastakuti kinnitudes moodustavad justkui kaeluse. Kuni 8 cm läbimõõduga korvõied kinnituvad vartele suhteliselt pikkade õievartega, moodustades omapärase karikakujulise haralise õisiku. Tahtsin pildistada ka nii lehtede kui õisiku kinnituskohti vartele, aga ei ole seda lubanud siiani teha ei vihm ega juba paar päeva kestev ülitugev tuul.
Meil on olemas ka tema väike õde, ainult 1,5 kuni 2m kõrgune tervelehine vaigulill (Silphium integrifolium). Ta erineb kaelus-vaigulillest madalama kasvu, õite asetsuse ja lehtede välimuse poolest. Mõlema liigi õied on aga üsna ühesugused - ümarad ja kuldsed.
Vaigulilled eelistavad kasvada täispäikeses ja vajavad viljakat, parasniisket mulda. Minu kogemuse kohaselt taluvad nad siiski hästi ka põuda, kuivadel aastatel jääb vaid kasvukõrgus ehk veidi madalamaks. Nad on äärmiselt seisukindlad ja ka kõige tugevamad tuuled (tormid) ei ole suutnud neid maha painutada. Õitsemisaeg algab kesksuvel juulis ja kestab külmadeni. Paljundatav on ta jagamisega. Kindlasti ka seemnetega, kuid need ei jõua meil hilise õitsemisaja tõttu valmida. Kaelus-vaigulille kasvatamise kliimatsooniks on kõikjal märgitud 5. Tervelehine vaigulill on kirjanduse andmetel külmakindlam, kuid meil talvituvad mõlemad katteta.
Kevadel oleks vist võimalik pikemal vaatlusel näha taime kasvukiirust. Noored võrsed kasvavad ööpäevas mitte sentimeetreid, vaid kümneid sentimeetreid. Jaapanis ning Kuriilidel on noored, mahlakad võrsed arvestatavad toidutaimed. Sahhalini konnatatra varred on lülilised, kevadel matid pruunirohelisekirjud, suvel matid rohelised, aga talvel muutuvad nad läikivpruunideks, justkui poleerituteks.
Sahhalini konnatatra lehed on suured - 15-40 cm pikad ja 10-30 cm laiad. Õrnad kreemikasvalged õiekesed on koondunud pikkadesse õhulistesse õisikutesse. Õitseb ta juuli lõpust külmade tulekuni.
Paaril ruutmeetril kasvav lill on justkui vahumeri ja väärib tõelist imetlust.
Tema varred lõikame maha alles kevadel, sest vartele jäänud õisikud on väga ilusad ja nauditavad ka talvise härmatisega. Samuti meeldib puhmas leevikestele ja teistele väikelindudele. Kevadel põlevad tema õõnsad, niisked varred kõvasti praksudes.
Euroopasse toodi Sahhalini konnatatar teadaolevalt 1893.a. ning Eestisse juba 1897.aastal.
Sahhalini konnatatar kuulub maailma 100 kõige agressiivsema taimeliigi hulka ja on ka Eestis kantud 2007.a. looduslikku tasakaalu ohustavate võõrliikide nimekirja ning tema sissetoomine vabariiki on karistatav. Kuna ta on meil siiski kasvanud juba üle 100 aasta, siis tuleks sellest keskkonnaministri määrusest aru saada ilmselt nii, et tema levitamine on nüüd keelatud.
Sahhalini konnatatart on võimalik paljundada jagamisega. Seemned meil tema hilise õitsemisaja tõttu ei valmi, seega on tema agressiivsus meil väiksem kui soojemates piirkondades. Kindlasti ei sobi ta istutamiseks peenardesse ja aia piiretele, kus tema leviku piiramine oleks takistatud ja kust ta võiks omatahtsi rändama minna. Ebasoovitav on ta ka hoonete ning torustike vahetus läheduses.
Meil kasvab ta keset muruplatsi ja iganädalane muruniitmine on tema levikut kenasti ohjanud. Oleme suutnud teda aastaid hoida talle ettenähtud piirides. Minu arvates on ta invasiivsuselt võrreldav vaarikaga.