Sunday, June 25, 2017

JAANID SIIDIS ja SAMETIS. ÜKS PIKK SUSSAVURRA SEGAPUDRU POSTITUS

Praegu peaks laulma üht vana laulu
"Päikene paistab ja loodus lokkab,
kätte jõudnud suvi"
sest suvi on tõepoolest tulnud ja enamasti paistab ka päike. Loodus lokkab, meil pole vist kunagi olnud sellist džunglit kui tänavu, aga õied tulevad kuidagi imelikult ühekaupa ja kaootiliselt. Suurt massilist suveõitsemist veel pole, erandiks on vaid vanad roosid ja kibuvitsad.
`Matti Hesperia` on kui liblikatega üle puistatud

`Therese Bugnet` on küll palju lõhnavaid õisi avanud, aga see nupp on lihtsalt nii ilus, et kahju oleks teda näitamata jätta.


Tema noorem õde `Marie Bugnet` õitseb ja hullutab oma lõhnaga meid esmakordseltMuhedikupapa lemmiku Muraste mõisapargi õied on nii rasked, et painutavad päris jämedad varred kaarduma

Kõik minu lemmikud on hoopis tagasihoidlikemate õitega.
`Iitin Tilttu`
Lehvitused Deiale. Temanimeline ei peta kunagi. Õitseb ja lõhnab.

Aga mingit roosi-eri polnud mul kavas, sest aias on veel palju muud ilusat ja huvitavat

Alanud on iiriste aeg. Kuigi õievarsi on päris ohtralt, massilist õitsemist neil veel ei näe.
`Delirium` (IB)
`Flying Circus`e loojal on jätkunud kannatust selliseid peeni mustreid maalides. (IB)
`Secret Rites` TB imeline värvikombinatsioon

Õrn `Zelta Zvaigne` TB


Süngevõitu `Patina` (TB)


`Beautiful Victoria` TB (Mego)

Vallatu `Foreign Legion` (TB) on tänavu veidi kahvatumate värvidega kui eelmistel aastatel


Ka siberlased on alustanud. Aga nende kasv on pidurdunud. Ärkasid nad miskipärast suhteliselt hilja ja on tavapärasest madalamad, aga õitsemist see siiski ei sega. Ka nende massõitsemine on alles ees.
`How Audacious`

`Simple Gift`


Kuldkirjane iiris ja tema sort `Black Form` pole väljagi teinud niiskest talvest ja ebameeldivalt külmast kevadest, vaid on jõudsalt paljunenud ning õitsevad rikkalikultnägu lähemalt

Kuigi sinine jõgi alustas voolamist, iirise-eri ei tule. Neid on varem piisavalt olnud. Kui just mõni päris uus sort end näitama ei hakkaPraegu peaksid õitsema enamvähem kõik pojengid, aga ainsana teeb seda `Walter Mains`. Kohe-kohe on avanemas ka `Coral Charm` ning esimese õie avas ka `Many Happy Returns`. Teised sordid ootavad veel kõik oma aega.
Ma armastan bergeeniaid. Nii nende lehti kui ilusaid õisi. Fotol on `Admiral`
Võrratu piiskenelas


ja väga huvitav valge tooneliilia


trompetparadiisia on hämara aja aiakaunistaja

Moonid on vist ainsad püsikud, kes alustasid õigel ajal
`Double Pleasure``Royal Wedding`
Vesirooside aeg on samuti käes. Küll võttis vee soojenemine alles aega.
`Marliacea Rosea`
`White Sultan`


Ega püsikutega veel lõpp pole. Moosesepõõsas õitseb juba mõnd aega. Täna nägin, et ka valge on õites, aga las temast jääb foto järgmisteks kordadeks.
Kaktustele tänavune talv armuline polnud, nad aina uinusid ja ärkasid, uinusid ja ärkasid. Hävis küll üksainus sort, aga ravi vajavad päris mitmed. Seda kummalisem, et väga niiskustundlik kiiskkaktus poleks nagu märganudki, millised ilmaolud valitsesid.


Kesselringi liilia


Leichtlini preeriaküünal `Semiplena` on üks ilusamaid sibullilli, keda tean

Sitsiilia mesilaugu ilus lühtrikujuline  õisik

Varjuaias on mitmeid isekülvi käppasid


otse loomulikult jagub ka endi istutatuid. Meeliskuldking on tänavu teistest palju hilisem

Niruvõitu pilt samuti varjuaiast. Üldiselt toalillena tuntud kaksiratsik talvitub meil juba mitmendat aastat õues.
Kõverkael-kuutõverohu imepisikesi õisi on vist võimatu korralikult pildile saada.Mõned fotod ka aia üldseisust. Koht õitega ei priiska, aga ka eritooniline rohelus on minu arvates ilus.
Aedtradeskantsia `Sunshine Charm` särab aias kümnete meetrite kaugusele.
Harilik alang `Red Baron`hakkab agressiivseks muutuma ja liigub hoopis valele poole kui peaks. Jah, aednik võib ju mõelda, et ta kujundab aeda oma tahtmist pidi. Tuhkagi! Tavaliselt käituvad taimed vägagi isepäiselt. Küll keeravad oma õied soovitule vastassuunas või kasvatavad oma kuju nii nagu neile, aga mitte sulle meeldiks.
Sama ju siin. Üks lupiin `Red Emperor` otsustas end sisse seada enelapõõsas ja katsu teda nüüd sealt kätte saada. Kuigi need üksikud loitvad tõrvikud on iseenesest ju kenad, ei tohi neid seal lasta vohama.


Selle kevade suurim töö ja rõõm. Koht, mille puhastamisega poolsurnud tuhkpuust, kes oli jõudnud peale kukerpuude ja mõne enela hävimist paar aastat tagasi, tegid algust armsad abilised Luualt, on nüüd selline. Lõpetas töö Muhedikupapa, kes puhastas ka kivide vahed ning istutas tühjadele kohtadele mõned okkalised ja kõrrelised. Ehk on see nii tühjana tunduv hõre osa paari aasta pärast sama tihe kui ta kunagi oli.
Tänane päev tõi meile üllatuskülalised. Aidi-Ott võtsid kaasa oma head sõbrad ajakirjanik Ivar Soopani abikaasaga. Ivar lennutas siin mitu head aega drooni. No ma olen uudishimust lõhkemas, mis sealt välja tuli. Loodetavasti pole seal üles loetud kõik naadid ja muud umbrohud, mille koristamiseni pole veel jõutud.
Nädala pärast on pool aastat möödas. Aeg kaob üllava kiirusega.
Kaunist suveaega!

10 comments:

 1. Teil on suvi ikka siinkandist kaugel ees, meil õitsevad alles isegi mõned tulbid :). Semiplena on tõesti imekaunis, aga püsikutele ma hetkel isegi ei mõtle mitte.

  ReplyDelete
 2. Ilus!Sul on aias nii siidi,kui sametit ja lummavad vaated ka veel.Sellise talve ja külma kevade järel on iga õis nagu kingitus!

  ReplyDelete
 3. Jälle tutvustasid Sa mitut seninägemata imelist taime, seekord siis sibulikud.
  Suured pysikupuhmad ykskõik mis vaates on muljetavaldavad, ja praegu on rohelised toonid veel värsked.

  ReplyDelete
 4. Oo, drooni lennutati! Nii põnev, nii põnev! Näita siis ikka pilte ka!

  ReplyDelete
 5. Siberi iirise liik on sel aastal mul väga lopsakas ja õierohke. Eks sordid on pirtsumad. Mõne "sinise jõe pildi" võiksid ikka panna... :)

  ReplyDelete
 6. Ilusad õied, kaunid vaated! Palju hoolt ja armastust õhkab aiast vastu! No, see kaktuse õis, on nii veetlev! Ma ei saa isegi aru, mis mind köidab, kas taime ilusa õie ja okkalise iseloomu vastuolu või jonnakus meie kliimas vastu pidada.

  ReplyDelete
 7. Piiskenela õied on võluvad; õite õhulisuses on sarnast tähkja toompihlaka ja lumepuuga.

  ReplyDelete
 8. Imekena teil seal küll ja nii põnevad taimed on teil ka. Ma ei tea, kas see on kõigiga nii, aga niimoodi need ahvatlused tekivad. Ja miskipärast oleks ju ühte koma teist taas vaja hankida :)

  ReplyDelete
 9. Kohe näha, et Lõunas ikka soojem.:) Patinat õnnestus eelmisel aastal ka oma silmaga näha, minu suur lemmik. Nii huvitav värv iirisel.

  ReplyDelete