Tänavune veebruar on olnud kummaline. Ilmameister on endale jo-jo muretsenud ja on seda tervelt 28 päeva põrgatanud siia-sinna, risti-rästi ja üles-alla. Kuu alguses tuiskas, sulatas ja kaanetas ning lõpptulemusena kattis aeda mitu päeva püsinud paks jää. Selle sulades seisis taimede vahel paar päeva vesi. Täna on selge, et osadele aediiristest on see halvasti mõjunud. Kuu aja pärast on asi selge, kuidas asjad on.
Mitu päeva vihma, millele 20.02 järgnes paaripäevane lumesadu ja seejärel 24. ja 25. sooja +8,2 ja 8,0C. Ma jõudsin juba mõelda, et kui sellised soojakraadid kaua püsivad, äratavad nad üles terve aia ja see poleks midagi head tähendanud. Õnneks nüüd viimastel päevadel on ilm siiski veidi jahedam ja ööd kergetes miinustes. Kui nii edasi, siis on aial ja taimedel aega tasapisi ärgata. Täna, veebruari viimase päeva hommikul kell 6 oli külma -2,8C ja keskpäeval sooja + 5,6C, normaalne kevadine kõikumine.
Meie veel päris lumetud ole, see lihtsalt on meie aia omapära. Lumi on sulanud naljakalt, varjus teda enam pole, aga päikese käes on neid räbalaid kõikjal.
Tänavu näeb aed esmakordselt peale sulamist päris puhas olevat. Mingeid kõrsi ja pealseid muidugi on vaja koristada, aga üldpilt on siiski üllatavalt hea.
See koht on eredas lõunapäikeses
Hostapeenar on küll alati varakevadel selline
Varjuaed näeb päris hea välja
ja taimed samuti. Hästi on talvitunud nii igi-ja talvehaljad sõnajalad kui jaapani õisküüvitsad. Veidi on kannatanud eerikad, aga nad on praegu veel olemas. Siia langenud lehed lükkan ma taimedelt maha, aga ära neid ei korista. Las kasvatavad rammusat huumuskihti.
Osa sõnajalgu on alustanud kasvu, nad on näha kivide taga vasakul. Ja sammal, mida loomulikult peaks hoopis rohkem olema, on kõikjal ilus:)
Tiigid on veel jääs.
Väikesel on ta küll tumedaks muutunud, aga isegi kaldad on veel kõvasti kinni
Suur
Lumekupud on õitsenud, lumikellukesed ja esimesed lumeroosid õitsevad. Neid varakevadisi olen ma nii palju pildistanud, et tänavu ma seda ei teinud.
Aga nii vara pole ma kunagi näinud, et lõokannused kasvu alustaksid. `Craighton Blue`
ja sõnajalalehine lõokannus (C.cheilanthifolia)
Talve alla jäänud kukeharjad seisavad püsti kui tikud
Sinine jõgi on praegu selline sodine. Me oleme siberlased igal sügisel maha lõiganud, sest kevadel on seda väga raske teha. Aga lõigatud lehed jätame alati neile peale, et niiskus puhmiku südamikku ei roniks. Tuul on lehti nüüdseks pillutanud, aga nende kokkukorjamine pole mingi probleem.
Kui Peenras (kiviktaimlas) poleks paari kääbuskasvulist okaspuud, oleks ta hetkel üsna igav
Elupuud hoiavad veel "talvekarva"
Harilik kuusk `Aurea Nisbeth` on tänavu talvitunud kahjustusteta. Eelmistel aastatel paksust lumehangest välja ronides oli ta üsna õnnetuke
Päris pisike lühikeseokkaline `Norrkõping` tunneb end samuti hästi
Suured okkalised on meil alati väga ilusad, aed on üleni roheline.
Väikestest on praegu kõige säravamad kuldsed männid
Ma näen esmakordselt `Nana Carsten Wintergoldi` õiget talvevärvi. Mitmel aastal sulas kääbuspuu lumest välja juba rohelisena. See pilt on ainukesena tänases galeriis tehtud 20.02 lumesaju alguses,
aga `Wintergold` särab kui tänane päike, ka tema juures on hetkel veel päris palju lund
Kaktused on hästi talvitunud. Miskipärast hakkavad nad turgorit taastama ja see mulle väga ei meeldi. Loomulikult on talve kaduteta üle elanud ka mägisibulad.
Osa neist on veel lumes
Puud-põõsad on üldiselt väga äraootaval seisukohal. Kõik pungad, mis sügisel näisid avanemas, on tihedalt liibunud vastu oksi. Ainult forsüütiad näevad teistsugused välja
Kuigi täna paistis päike päev läbi ja kraadiklaas näitas päris ilusaid plusse, oli õhk karge ja kerge tuuleke lausa jäine, lumelõhnaline.
Homme algab esimene kevadkuu, märts. Loodame parimat.
Ma ise ka mõtlesin, et maru jama kui nüüd soojaks jääb ja siis keset märtsi veel külma ja lund tuleb. Aga karta on, et midagi võib veel tulla. Täna just Martaga jõe ääres jalutades mõtlesin, et see talv on väga hea tõestus, et okaspuud ja muud igihaljad taimed on ikka aias väga vajalikud. Jõe ääres on niidud hallikaspruunid ja enamus lepad ja pajud ka raagus. Kohe tore kui kusagil aias ka rohelist näeb. Me kõnnime ühtedest aedadest m ööda, kus on ilusad suured jugapuud. Muidu on nad talvel lume all, aga see aasta on nad püsti ja ilusad rohelised. Kohe tore kaeda. Ilusat varakevadet´teila!
ReplyDeleteNii ameeriklased kui venelased lubavad märtsi lõpuni üsna sarnast ilma kui praegu. Tuleb pikk ja aeglane kevad.
ReplyDeleteuskumatu, et teil veel lund on, mina enam isegi ei mäleta, mis see oli :D aga sõnajalad mul nii ilusad ei ole :(, üsna palju pruuni neil ja üldse on teil seal kõik väga ilusasti kikkis ja traksis :D
ReplyDeleteÜllatav,et Sul on veel lund selliste ilmadega.Meil siin kõik kevadine juba ammu.Õigemini,lund pole sel aastal olnudki,20 veebruaril oli selle talve lumerekord 6-7 cm ja sedagi 24 tundi.
ReplyDeleteHea,et aias kõik enam vähem korras.
Ilusat kevadeootust ja -lootust!
Varjuaed näeb nii hea välja, tahaks kohe oma silmaga seda kaeda ja kindlasti toon Sulle ka môned sammaldunud kivid, sest seda kraami meil jätkub:)
ReplyDeleteOh, nii tore neid aedade ärkamisi jälle näha. Taaskohtumisi siis oma toredatega.
ReplyDeleteVarjuaed näeb tõesti väga kabe välja ja ülejäänud osad ka.
ReplyDeleteKuidas pajud elavad? Eelmisel aastal kui ma kangesti kevadet ootasin, lohutas mind sinu pajude värvumine kui kevadkuulutus.
Mnjah, ma peaksin siis oma siberlased ka maha lõikama, sest mul see tegemata.
Veebruar oli huvitav
Mina usun kaktustesse, küll nemad juba teavad, millal võib paisuma hakata. :)
ReplyDeleteLoodan, et iirised ka ikka kenasti kosuvad.
Huvitavad ülevaated ja pildiread! Sealjuures tõepoolest juba väga kevadised. Lumi üllatab, aga eks teda on ikka alati mägede vahele enam kogunenud.
ReplyDeleteVaatasin, et ka meite aias, et paljud taimed sulasid lume alt välja säärastena nagu lumi nad katnud oli. Ilmselt oli lumekatte all viibimine nii lühiajaline, et see ei kahjustanud.
ReplyDeleteTere! Otsisin ja otsisin kuid teie(Muhedik) kontakti ei leia, olen väga huvitatud kaktuste kasvatamisest väljas ja ehk saate ühendust võtta ja aidata.
ReplyDeleteParimaga
martina.ait2@gmail.com