Monday, March 20, 2017

KEVADISTE PÖÖRIPÄEVADE KÜMME AASTAT

Inimese mälu on lühike, valikuline ja möödunut ilusamaks mõelda püüdev.
Minu meelde on sööbinud, et märts on alati olnud pikk, vinduv, üsna vähese päikese ja heitliku ilmaga tuuline, sajune ja üllatusterohke talvekuu, kus aed alles alustab lumest välja sulamist. Mõnikord on küll esimesed vaprad end lumest välja pressinud ja lõdisevad siis külmades tuultes ja lumesadudes.
Seepärast meeldis mulle, kuidas Mairoos kirjeldas kokkulepet enda ja märtsi vahel. Samas väidab osa aednikke kaljukindlalt, et märts on kevadekuu.
Eks siis igaüks otsustab, mis kuu see märts ikkagi on. Kõik fotod ja sinna juurdekäivad selgitused on blogis olemas.

2008 slaidilt pööratud foto kvaliteet pole parim, aga kevadisest pööripäevast saab aimu küll

2009 pööripäeval magab aed sügavat und, pole lootustki aeda saada
kuu viimaseks päevaks pole paar nädalat varem tehtud lumememm veel sulama hakanud

2010 pole lootustki leida mingeid ninu ega õisi. Talverahu


2011 samasugune lumerohke ja talvine pööripäev


2012 on eelmisest kahest lumevaesem, aga siiski on tegemist pigem talve kui kevadega


2013 mõnikord pole südatalvelgi niipalju lund kui pööripäeval


2014 üle mitme aasta täiesti erakordne kevad. Pööripäevaks oli kelts läinud, muld tahenenud ja võis alustada koristustöödega2015 tundub, et soojade ja suhteliselt lumevaeste kevadete jada jätkub. Ilus päikseline pööripäev sundis õue.2016 alles märtsi lõpus algab aia lumest väljasulamine, pööripäev on aga ilus, puhas, valge2017
Meie aias pole sel aastal mingit iirikat olnud. Valdavad olid madalad nullilähedased temperatuurid ja maad kattis lumevaip. Öiste päris tugevate miinuste pärast ei saanud ka päevane päike, niipalju kui teda üldse paistis, lumest jagu.
 Veel neljapäeval, 16.03. oli me aed mitmes kohas selline

Nädalalõpu vihm ja lörts viisid siiski tänaseks kogu lume.

Õhtupäikeses on näha, kuidas puude pungad pakatavad ja metsad hakkavad värvi muutma.
 Aga aias veel midagi teha ei saa. Maa on külmunud ja kui kamaralt kõrvale astuda, jäävad järele sügavad elevandijäljed. Kiiret pole ju kuhugi, igal aastal on aed saanud puhtaks, küllap siis tänavugi. On ikkagi ju alles märts ja tõenäoliselt ootavad meid ka nii lumi kui jää ning mõnikord võib liigne kiirustamine taimedele hoopiski halba teha.
 Nipet-näpet on mehed küll juba saaginud, aga sellest edaspidi.
Tänane varahommik lubab oletada, et aprilli lõpus mingit ekstreemset kuumalainet ei tule. 
Kevade saabudes oli maa korralikult kahutanud, hein krõbises jalge all, sooja +3C


Kümne pööripäeva hulgast leidsin 7 sügavat talve, 2 ilusat kevadet ja tänavuse, kus paistavad vaid mingid lubadused, et kevad ehk varsti siiski saabub. Targad taimed ei kavatsegi veel niipea ärgata. Tavaline pigem talve- kui kevadenäoline närts.

9 comments:

 1. Udu oli meilgi lausa õues ja mõtlesin sama, ei tule kuumalainet aprilli viimases dekaadis. Ja hea ongi. Meil pole küll enam lumelaike ja kelts annab ka järele. saab juba kõndida küll. Peenardesse pole siiski veel asja. Kivilasse saab küll. Ilusat kevade algust !

  ReplyDelete
 2. Peaaegu kõik kevaded on olnud ka mujal Lõuna-Eestis sellised, et mu noorema tytre synnipäevaks jõuavad lumikellukesed napilt välja hypata, mõnel aastal pidi selleks nende kohal lund rookimas käima :)
  Aiatööde jaoks on tõesti veel liiga vara, sest maa ei kanna ja minu käsi ei taha veel kõrrelisi ka lõigata - ka aprillis võib kõvasti lörtsi, kylma ja lund tulla, parem siis mitte.

  ReplyDelete
 3. Parem ta oleks kui tasapisi tuleks. Aga lund küll enam ei tahaks.

  ReplyDelete
 4. Inimese mälu on ikka nii selektiivne, vaatasin eelmisel aastal samal ajal tehtud pilte, siis oli tagaaed lume all. Ja need suured hanged tulid meelde.Küsisin tookord mehe käest,kas ta mäletab, mis aastal me siia Alaskale kolisime, et lumi ära ei sula. Kena kevadet kõigile!

  ReplyDelete
 5. Sellised kokkuvõtted toovad (lühikese mäluga) inimese kenasti maa peale tagasi. Meil hakkas just hetk tagasi lörtsi sadama.

  ReplyDelete
 6. Väga tõhus rida pööripäevi, ole sa tänatud ülevaate eest!
  Küll on hea, et meil sulab lumi vähekese varem kui teil seal kõrgendikel, aga see vaade lööb ikka hinge kinni, nii ilus on.

  ReplyDelete
 7. Blogi on tõesti tänuväärne koht minevikuhetkede meenutamiseks. Märts on talv ja jääb talveks, minu jaoks küll!

  ReplyDelete
 8. Väga huvitav pööripäevade ülevaade. Tunnen kahetsust, et ma ise sellist kokku panna ei saa. Pole ei märkmeid ega pilte konkreetsetest tähtpäevadest. Kuid pole ju kunagi hilja millegagi alustada!

  ReplyDelete